Yurt Dışından Araç Getirme Kalış SüresiYurt Dışından Araç Getirme Kalış Süresi

Yurt dışında sahip oldukları araçları ülkemizde de kullanmak isteyenler belirli süreler çerçevesinde araçlarını Türkiye’de tutabilmektedir. Bu durum için bazı şartlar koşulmaktadır. Bu şartları taşıyanlar belirli sürelerde araçlarını Türkiye’ye getirebilmektedir. Yurt dışından araç getirme kalış süresi ile ilgili detaylı bilgiyi yazımızın devamında inceleyebilirsiniz.

Yurt dışından araç getirme kalış süresi 6 ay olarak düzenlenmekteydi. Yapılan son düzenlemeler ile bu süre artık artacak. Düzenlemeler sonrasında yurt dışından ülkemize gelen araçlar 24 ay yani 2 yıl süre ile kalabilecekler. Bu durum özellikle yurt dışında çalışan vatandaşlarımız için oldukça önemlidir. Önceleri sadece 6 ay araçlarını Türkiye’de tutabilenler artık yapılan düzenlemeler ile 2 yıl süre ile ülkemizde kalabilecekler.

Yurt dışından araç getirme kalış süresi iki yıl olması ile bu durumu fırsata çevirmek isteyenlerde olmaktadır. Yurt dışındaki araçları ülkemize getirip normal fiyatından çok düşük fiyatlara satma durumları oluşabilmektedir. Böyle bir durumda yurt içi araç satışları da ciddi noktalarda etkilenebilmektedir. Yetkililer bu durumun önüne geçebilmek içinse farklı uygulamalar oluşturmaktadır. Yurt dışından getirilen araç sadece sahibi tarafından sürülebilmektedir. Sahibi haricinde kullanıldığın da ceza kesilmektedir. Bu durum da yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçmek için bir önlem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Gerçekleştirilecek olan bu düzenleme en kısa zamanda yürürlüğe gireceği belirtilmektedir. Bu durum yurt dışından ülkemize gelen gurbetçilerimiz için oldukça önemlidir. Uzun süreli ülkemizde kalmak isteyenlerin araçları büyük sorun olmaktaydı. Ancak bu düzenleme ile yurt dışından araç getirme kalış süresi 2 yıla çıkarılmakta ve bu süre oldukça yeteli bir süre olarak görülmektedir. Bu sayede artık yurt dışından gelenler araçları ile gelerek rahat bir şekilde ülkemizde kalabileceklerdir.

 
Etiketler: ,

Yorum Yaz (Üye olmadan yorum yazabilirsiniz.)