Yurt Dışından Araç Getirme ŞartlarıYurt Dışından Araç Getirme Şartları

Ülkemizde bir çok otomobil firması araçlarını satmaktadır. Ülkemizdeki vergi uygulamaları ile diğer ülkelere göre daha yüksek fiyatlara otomobil sahibi olabilmekteyiz. Yurt dışındaki ülkelerden fazla para ödediğimiz için insanların aklına yurt dışından araç satın alma düşüncesi oluşabilmektedir. Özellikle çifte vatandaş olanlar veya yurt dışına sık çıkanlar oradaki araçlardan satın alıp ülkeye getirip getiremeyeceklerini merak etmektedir. Yurt dışından araç getirme şartları bu durumda oldukça önemli olmaktadır.

Yurt dışından araç getirme şartları olarak bir çok şart uygun görülmesi gerekmektedir. Öncelikle yurt dışından araç getirmeniz için belirli bir süre yurt dışında kalmış olmanız gerekmektedir. Bu şart ile herkesin yurt dışından araç getirme şansı olmamaktadır. Ayrıca getirilen bu şart ülkemizdeki araç satışlarının da etkilenmemesi için oldukça faydalıdır. Yurt dışında kalma süreniz uygun ise bu durumda ülkemize getireceğiniz aracın özellikleri de şartlara uygun olması gerekmektedir. Türkiye’ye getireceğiniz araç getireceğiniz yıla göre en fazla 3 yaşında olmaktadır. Bu durumda düşük modelli araçların ülkeye girmesini engellemektedir.

3 yaşından küçük araçlar getirilemiyor ancak klasik olarak kullanılan araçlar bu şartlardan etkilenmiyor. Klasik olarak var sayılan araçlarda çeşitli uygulamalar yapılarak ülkemize girişi sağlanmaktadır. Bu durum özellikle klasik araç düşkünleri için oldukça önemlidir. Ayrıca yarış araçları içinde bu durum geçerlidir. Bunların yanı sıra yurt dışından getireceğiniz araç için vergi ödemeniz gerekmektedir.

Yurt dışından araç getirme şartları arasında insanları en çok zorlayan şartlardan biri gümrükte ödenen vergilerdir. Araçların değerine, motor hacmine, yaşına bakılarak gümrük vergisi hesap edilmektedir. Bu tutar ne yazık ki yüksek meblağlar tutabilmektedir. Bu nedenle eğer yurt dışından getireceğiniz aracın muadilleri ülkemizde varsa ve yurt dışından daha ucuza getirmeyi planlıyorsanız vergi ödemelerini iyi hesap etmelisiniz. Çünkü bazı durumlarda araçlar yurt dışından getirildiğinde vergilerden dolayı daha yüksek tutarlara mal olabilmektedir.
Etiketler: , ,

Yorum Yaz (Üye olmadan yorum yazabilirsiniz.)